Skip to content

28 Hillman StPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block118
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
13%
Improvement Value:$109,500
87%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+3.9%
2024$6,178+9.5%
2023$5,640+7.2%
2022$5,261+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,887DeedBook 4424, Page 104

Property Sale

Sale
$252,989
DeedBook D3260, Page 202

Property Sale

Sale
$252,989

From:

To:

DeedBook 3125, Page 153Recorded8/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1887