Skip to content

390-392 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block1203
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
32%
Improvement Value:$146,600
68%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,061+3.9%
2024$10,644+9.5%
2023$9,717+7.2%
2022$9,064+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 4600, Page 231Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D2136, Page 167

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook D1299, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1960