Skip to content

296 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block1207
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
12%
Improvement Value:$227,400
88%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,125+3.9%
2024$12,630+9.5%
2023$11,530+7.2%
2022$10,755+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook D162, Page 266