Skip to content

244-246 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block1211
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
41%
Improvement Value:$118,600
59%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+3.9%
2024$9,855+9.5%
2023$8,997+7.2%
2022$8,392+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,267DeedBook 3942, Page 280

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,267DeedBook 3652, Page 205Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960