Skip to content

449 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Mar 6, 1992

Property Information

Block1211
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
30%
Improvement Value:$115,100
70%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+3.9%
2024$8,075+9.5%
2023$7,372+7.2%
2022$6,876+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 130, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1950