Skip to content

435-439 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Date
Oct 2, 1991

Property Information

Block1211
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
35%
Improvement Value:$136,400
65%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+3.9%
2024$11,032-4.1%
2023$11,508+7.2%
2022$10,734+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950