Skip to content

162-164 Sherwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block1214
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
37%
Improvement Value:$137,200
63%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+3.9%
2024$10,630+9.5%
2023$9,704+7.2%
2022$9,051+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 2235, Page 169

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook M114, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1955