Skip to content

194-196 Sherwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Sep 9, 1993

Property Information

Block1214
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
37%
Improvement Value:$136,200
63%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+3.9%
2024$10,581+9.5%
2023$9,659+7.2%
2022$9,010+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500

To:

Sq Ft1,516DeedBook 134, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1955