Skip to content

232-234 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block1215
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
41%
Improvement Value:$121,700
59%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,470+3.9%
2024$10,076+9.5%
2023$9,198+7.2%
2022$8,580+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3948, Page 30

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook D1676, Page 169

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook D1368, Page 252

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook G141, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1955