Skip to content

185-187 Sherwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block1215
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 S 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
37%
Improvement Value:$142,700
63%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+3.9%
2024$11,105+9.5%
2023$10,138+7.2%
2022$9,456+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 3496, Page 229Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2811, Page 248Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D1162, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1950