Skip to content

208-212 Chamberlain AvePaterson, NJ 07502

Built 1952

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block1215
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
45%
Improvement Value:$110,400
55%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,251+3.9%
2024$9,865+9.5%
2023$9,006+7.2%
2022$8,400+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,012DeedBook 4654, Page 205

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook D1350, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1952