Skip to content

280 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block1216
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,900
54%
Improvement Value:$10,200
46%
Total Assessment$22,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,126+3.9%
2024$1,084+9.5%
2023$989+7.2%
2022$923+1.9%
Property History

No events match the selected filters.