Skip to content

267-269 Sherwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block1216
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
29%
Improvement Value:$200,700
71%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,495+3.9%
2024$13,949+9.5%
2023$12,734+7.2%
2022$11,878+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 3254, Page 201

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook D567, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1960