Skip to content

252-254 Berkshire AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block1219
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
33%
Improvement Value:$150,600
67%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515+3.9%
2024$11,081+9.5%
2023$10,116+7.2%
2022$9,436+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 436, Page 94