Skip to content

124-126 E. Holsman St.Paterson, NJ 07522

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block121
Lot13
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description804 SF 2 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage804
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,600
11%
Improvement Value:$58,500
89%
Total Assessment$66,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,368+3.9%
2024$3,241+9.5%
2023$2,959+7.2%
2022$2,760+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897