Skip to content

170-172 Berkshire AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 7, 2009

Property Information

Block1220
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
32%
Improvement Value:$174,900
68%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+3.9%
2024$12,684+9.5%
2023$11,579+7.2%
2022$10,801+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 1777, Page 167

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook D1231, Page 5