Skip to content

182-184 Berkshire AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Nov 17, 2014

Property Information

Block1220
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
47%
Improvement Value:$96,100
53%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+4.0%
2024$8,571+9.8%
2023$7,802+7.5%
2022$7,261+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500

To:

Sq Ft1,040DeedBook 2566, Page 139

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D1140, Page 151