Skip to content

44 Watson StPaterson, NJ 07522

Built 1882

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block122
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
13%
Improvement Value:$108,800
87%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+3.9%
2024$6,148+9.5%
2023$5,613+7.2%
2022$5,235+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,701DeedBook 4107, Page 120

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,701DeedBook 3963, Page 50Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook D2302, Page 46

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook D2058, Page 294

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook D1382, Page 295

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook D1334, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1882