Skip to content

127-129 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Built 1962

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block1303
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
19%
Improvement Value:$212,200
81%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,374+3.9%
2024$12,870+9.5%
2023$11,750+7.2%
2022$10,959+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 4350, Page 268

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook D1310, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1962