Skip to content

107-109 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 6, 2001

Property Information

Block1303
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
25%
Improvement Value:$151,500
75%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,297+3.9%
2024$9,909+9.5%
2023$9,046+7.2%
2022$8,438+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 338, Page 239