Skip to content

101-103 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 30, 1987

Property Information

Block1306
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,299
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
27%
Improvement Value:$149,700
73%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,496+3.9%
2024$10,100+9.5%
2023$9,221+7.2%
2022$8,601+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,299DeedBook 119, Page 30