Skip to content

89 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block1306
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
22%
Improvement Value:$158,700
78%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+3.9%
2024$9,958+9.5%
2023$9,091+7.2%
2022$8,479+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 4332, Page 172

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2804, Page 145Recorded4/8/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2761, Page 242Recorded1/22/2016