Skip to content

281 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Jan 14, 1987

Property Information

Block1306
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 5G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,704
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
28%
Improvement Value:$182,900
72%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+3.9%
2024$12,493+9.5%
2023$11,405+7.2%
2022$10,638+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft2,704DeedBook 119, Page 442