Skip to content

Pts 238-240 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Built 2003

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block1306
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
12%
Improvement Value:$342,700
88%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,911+3.9%
2024$19,161+9.5%
2023$17,492+7.2%
2022$16,316+29.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 4153, Page 181

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 3528, Page 249Recorded3/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook D432, Page 245