Skip to content

78-82 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 19, 2011

Property Information

Block1308
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB L,10
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,668
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,300
35%
Improvement Value:$475,900
65%
Total Assessment$733,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,357+3.9%
2024$35,949+9.5%
2023$32,818+7.2%
2022$30,611+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 2057, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook T110, Page 314