Skip to content

84 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Date
May 19, 2011

Property Information

Block1308
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
28%
Improvement Value:$91,000
72%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+3.9%
2024$6,232+9.5%
2023$5,689+7.2%
2022$5,306+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook R124, Page 225