Skip to content

29 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block1310
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
33%
Improvement Value:$92,200
67%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+3.9%
2024$6,698+9.5%
2023$6,114+7.2%
2022$5,703+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,235DeedBook 4649, Page 13

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,235DeedBook 4590, Page 57Recorded9/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940