Skip to content

49-51 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Apr 22, 1998

Property Information

Block1310
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,666
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
18%
Improvement Value:$236,100
82%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,602+3.9%
2024$14,052+9.5%
2023$12,828+7.2%
2022$11,966+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft3,666DeedBook 155, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1940