Skip to content

172-174 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block1310
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
24%
Improvement Value:$164,600
76%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+3.9%
2024$10,551+9.5%
2023$9,632+7.2%
2022$8,985+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 2497, Page 44Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook D1882, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1940