Skip to content

207-209 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block1311
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
21%
Improvement Value:$270,300
79%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,435+3.9%
2024$16,778+9.5%
2023$15,317+7.2%
2022$14,287-31.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,218DeedBook 4838, Page 216

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook D301, Page 234

Property Sale

Sale
$135,000

To: