Skip to content

266-268 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 7, 2015

Property Information

Block1311
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O1F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
29%
Improvement Value:$175,200
71%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,590+3.9%
2024$12,115+9.5%
2023$11,060+7.2%
2022$10,316+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 2575, Page 122

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook D767, Page 128