Skip to content

248-252 Union AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block1312
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
15%
Improvement Value:$261,400
85%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,667+3.9%
2024$15,077+9.5%
2023$13,764+7.2%
2022$12,838+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 3329, Page 21