Skip to content

244-248 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 20, 2009

Property Information

Block1312
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,742
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,300
43%
Improvement Value:$192,500
57%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,109+3.9%
2024$16,464+9.5%
2023$15,030+7.2%
2022$14,020+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,742DeedBook 1755, Page 68

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook D237, Page 283