Skip to content

34-38 Emerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block1504
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
43%
Improvement Value:$110,700
57%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+3.9%
2024$9,541+9.5%
2023$8,710+7.2%
2022$8,125+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 3888, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1950