Skip to content

49-51 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block1504
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
39%
Improvement Value:$112,300
61%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+3.9%
2024$9,075+9.5%
2023$8,285+7.2%
2022$7,728+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook D1596, Page 187

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook D2279, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1950