Skip to content

15-17 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Aug 28, 1979

Property Information

Block1504
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
41%
Improvement Value:$120,600
59%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,414+3.9%
2024$10,022+9.5%
2023$9,149+7.2%
2022$8,534+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,795DeedBook 104, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1950