Skip to content

83-85 Totowa AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block1505
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
32%
Improvement Value:$157,500
68%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,800+3.9%
2024$11,355+9.5%
2023$10,366+7.2%
2022$9,669+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft1,354DeedBook 2878, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1960