Skip to content

90-92 Union AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 12, 2006

Property Information

Block1505
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
38%
Improvement Value:$116,800
62%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,599+3.9%
2024$9,237+9.5%
2023$8,433+7.2%
2022$7,866+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 1252, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1955