Skip to content

30-32 Maitland AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block1510
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
41%
Improvement Value:$104,600
59%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,977+3.9%
2024$8,639+9.5%
2023$7,887+7.2%
2022$7,356+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4069, Page 177

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook D1274, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1955