Skip to content

26-28 Maitland AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block1510
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
33%
Improvement Value:$147,100
67%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+3.9%
2024$10,723+9.5%
2023$9,789+7.2%
2022$9,131+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950