Skip to content

214-216 Maitland AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block1602
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
49%
Improvement Value:$87,200
51%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,712+3.9%
2024$8,384+9.5%
2023$7,654+7.2%
2022$7,139+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,089DeedBook 1021, Page 225