Skip to content

169-171 Burlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block1604
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
46%
Improvement Value:$99,300
54%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+3.9%
2024$8,977+9.5%
2023$8,196+7.2%
2022$7,644+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook D1892, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1950