Skip to content

181-183 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block1605
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
36%
Improvement Value:$148,200
64%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,820+3.9%
2024$11,375+9.5%
2023$10,384+7.2%
2022$9,686+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D1396, Page 204

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook K135, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1960