Skip to content

165-167 Lenox AvePaterson, NJ 07502

Built 1945

Last Sale Price
$270,721
Last Sale Date
Oct 16, 2007

Property Information

Block1607
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
39%
Improvement Value:$124,600
61%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,404+3.9%
2024$10,012+9.5%
2023$9,140+7.2%
2022$8,525+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,721

To:

Sq Ft1,342DeedBook 1517, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1945