Skip to content

130-132 Chamberlain AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Date
Apr 24, 2008

Property Information

Block1607
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
32%
Improvement Value:$169,300
68%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,681+3.9%
2024$12,204+9.5%
2023$11,141+7.2%
2022$10,392+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D520, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1955