Skip to content

169-171 Berkshire AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block1609
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
38%
Improvement Value:$135,700
62%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,184+3.9%
2024$10,762+9.5%
2023$9,825+7.2%
2022$9,164+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950