Skip to content

166-168 Chamberlain AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Sep 13, 2002

Property Information

Block1609
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
38%
Improvement Value:$127,200
62%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+3.9%
2024$10,139+9.5%
2023$9,256+7.2%
2022$8,634+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 487, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1955