Skip to content

121-123 Union AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block1612
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
31%
Improvement Value:$175,300
69%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,946+3.9%
2024$12,459+9.5%
2023$11,374+7.2%
2022$10,609+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 3301, Page 59Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook D579, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1955