Skip to content

126-128 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block1612
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
29%
Improvement Value:$185,200
71%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,288+3.9%
2024$12,787+9.5%
2023$11,673+7.2%
2022$10,888+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,294DeedBook 4152, Page 284

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook D901, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1950