Skip to content

102-106 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 26, 2010

Property Information

Block1613
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,393
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
46%
Improvement Value:$109,900
54%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,404+3.9%
2024$10,012+9.5%
2023$9,140+7.2%
2022$8,525+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,393DeedBook 1919, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950